Czy po stosunku przerywanym można zajść w ciążę?

Czy po stosunku przerywanym można zajść w ciążę?

Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany dość często praktykowany jest jako jedna z metod zapobiegania ciąży. Polega na tym, że w trakcie stosunku seksualnego partner wycofuje penis z przedsionka pochwy na chwilę przed ejakulacją, to jest wytryskiem nasienia, która następuje już poza ciałem partnerki. Najlepiej byłoby, gdyby miała ona miejsce z dala od żeńskich narządów rozrodczych. Celem tej metody jest uniemożliwienie plemnikom dotarcie do dróg rodnych kobiety, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ ciąża ze stosunku przerywanego jest wysoce prawdopodobna.

Kto najczęściej decyduje się na stosunki przerywane?

Seks przerywany to metoda zapobiegania ciąży, z której najczęściej korzystają młodzi ludzie niemający wystarczająco dużo pieniędzy na zakup bardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych. Z wyborem tym równie często powiązany jest wstyd oraz strach przed tym, że ktoś „z zewnątrz” mógłby znaleźć prezerwatywy czy środki antykoncepcyjne. Takie decyzje wynikają też w głównej mierze z wielu mitów na temat antykoncepcji oraz szeroko pojętej edukacji seksualnej. O popularności stosunku przerywanego świadczy także fakt, że metoda ta jest całkowicie darmowa i nie wymaga konsultacji z lekarzem (a więc kolejnych kosztów).

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany, także ten łączony z dokładnym kontrolowaniem dni płodnych i niepłodnych i/lub korzystaniem z barierowego środka antykoncepcji, czyli prezerwatywy, wiąże się z dużym ryzykiem zajścia w ciążę. Nawet jeśli partner w porę wycofa członek z pochwy partnerki i nie dojdzie w niej do wytrysku nasienia, to mimo wszystko stosunek ten może zakończyć się ciążą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że:

  • do ejakulacji może dojść zbyt blisko pochwy,
  • plemniki mogą dostać się do wnętrza pochwy przez przypadek,
  • niewielka ilość plemników znajduje się już w preejakulacie (bezbarwnej wydzielinie z członka pojawiającej się przed właściwym wytryskiem) i jest zupełnie wystarczająca, aby zajść w ciążę.

WAŻNE!

Co ciekawe, ta pozorna tylko metoda antykoncepcyjna jest jedną z głównych przyczyn nieplanowanych ciąż nie tylko u młodych i niedoświadczonych par, ale także tych z „większym stażem”. Współczynnik Pearl’a dla tej metody wynosi 80% dla średniego stosowania i 96% dla idealnego stosowania To oznacza, że dwadzieścia kobiet na sto zachodzi w niechcianą ciążę w ciągu roku, korzystając ze stosunku przerywanego jako jedynego środka antykoncepcji.

Stosunek przerywany a wady, czyli dlaczego nie warto stosować tej metody antykoncepcyjnej

Seksuolodzy, ginekolodzy i urolodzy są zgodni co do tego, że stosunek przerywany nie ma żadnych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego obojga partnerów. Przede wszystkim nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poza tym wymaga konieczności ciągłego kontrolowania, a także bycia czujnym i uważnym, co z miejsca wyklucza swobodę i czerpanie przyjemności z samego zbliżenia. Takie zachowania mogą zaowocować ciągłym niepokojem o to, czy po seksie przerywanym pojawi się niechciana ciąża, a stąd już prosta droga do takich zaburzeń, jak na przykład:

  • lęk przed zbliżeniem,
  • niechęć do uprawiania seksu,
  • niemożność osiągnięcia orgazmu,
  • przedwczesny wytrysk,
  • impotencja,
  • nerwica na tle seksualnym.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia miłosnego uniesienia, w wyniku której partner może po prostu zapomnieć wyciągnąć członek z pochwy partnerki we właściwym czasie lub zrobić to na tyle późno, że część nasienia trafi do żeńskich dróg rodnych. W takiej sytuacji odpowiedź na pytanie, czy można zajść w ciążę przy stosunku przerywanym, będzie jak najbardziej twierdząca. 

Prezerwatywa i stosunek przerywany a ciąża

Wiele par w czasie seksu łączy dwie metody zapobiegania ciąży — stosunek przerywany oraz prezerwatywę. Takie rozwiązanie z pewnością wpływać będzie na zwiększenie bezpieczeństwa przed zajściem w niechcianą ciążę. Warunek jest jednak jeden — prezerwatywy muszą być używane w prawidłowy sposób. Co to oznacza? Na pewno nie można skorzystać z uszkodzonego egzemplarza, a przy czynności wyciągania członka z pochwy szczególnie uważać na to, aby kondom się z niego nie zsunął. Pomimo dodatkowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, nie pozbywamy się presji i nerwów związanych z odpowiednio wczesnym wycofaniem się partnera. Skoro zdecydowaliście się korzystać z prezerwatyw, to może warto wspólnie zastanowić się nad tym, czy nie poprzestać wyłącznie na nich i nie narażać się na dodatkowe negatywne bodźce związane ze stosunkiem przerywanym.

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Ciąża po stosunku przerywanym w czasie dni niepłodnych jest mniej prawdopodobna niż w okresie owulacji, jednak wciąż ryzyko zapłodnienia nie jest równe zeru. Aby precyzyjnie określić, kiedy występują u nas dni płodne, a kiedy niepłodne, musimy doskonale znać i rozumieć swój organizm, a także sprawdzać regularność naszego cyklu za pomocą dedykowanej mu aplikacji lub korzystając z termometru owulacyjnego. To wciąż jednak nie daje nam 100% gwarancji, że seks przerywany nie zakończy się niechcianą ciążą. Istnieje bowiem wiele czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, jak na przykład:

  • przewlekły stres,
  • choroba (nawet zwykłe przeziębienie),
  • skutki uboczne przyjmowanych leków.

Oprócz dokładnego obliczenia dni płodnych ważne jest także to, aby partner wyciągnął penis z pochwy przed wytryskiem, a do naszych narządów rodnych nie dostał się preejakulat. Na to także nie mamy bezpośredniego wpływu, podobnie jak na zachowanie naszego partnera, który przy silnym podnieceniu może nie zdążyć w odpowiednim momencie wycofać członka.

Stosunek przerywany w dni płodne a ciąża — czy to skuteczna ochrona?

Czy stosunek przerywany w czasie dni płodnych jest skuteczny i chroni przed ciążą? Biorąc pod uwagę, że w czasie dni niepłodnych nie jest on zalecany, to w okresie jajeczkowania, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest przecież najwyższe, tym bardziej może mieć nieplanowane konsekwencje w postaci ciąży. Metoda ta wciąż będzie miała większą skuteczność niż pełen stosunek, jednak nadal nieporównywalnie mniejszą niż pozostałe metody antykoncepcji.

Ciąża a stosunek przerywany — podsumowanie

Stosunek seksualny, w którym partner we właściwym momencie musi wysunąć penis z pochwy partnerki, może mieć dotkliwe konsekwencje dla zdrowia psychicznego obojga. Na silny stres mogący doprowadzić nawet do niemożności osiągnięcia orgazmu narażone są szczególnie kobiety, które w takich sytuacji nie mają nad nimi żadnej kontroli. Zastanawiacie się nad tym, czy w waszej relacji dobrze sprawdziłby się stosunek przerywany? Jeśli tak, to przeanalizujcie wszystkie korzyści i koszty, jakie wynikają z tej decyzji.

Ze swojej strony możemy zachęcić do tego, abyście wspólnie skonsultowali się z seksuologiem lub ginekologiem. Lekarz z pewnością odpowie na Wasze pytania związane ze stosunkiem przerywanym i ciążą, ale też pomoże dopasować taką metodę antykoncepcji, która najlepiej sprawdzi się w Waszym związku.

author

Aleksandra Staniszewska

Founder & CEO