Jak zmierzyć podstawową temperaturę ciała?

Jak zmierzyć podstawową temperaturę ciała?

Badanie podstawowej temperatury ciała – jak prawidłowo dokonać pomiar?

Miejsce Na początku należy zdecydować się na jeden sposób pomiaru, a dokładniej jego miejsce. Mierzenie temperatury skóry, jak robimy to np. podczas choroby, może być niemiarodajne. Zaleca się więc umieszczać termometr pod językiem, w odbytnicy lub w pochwie, czyli w miejscach będących jamą ciała wyścieloną błoną śluzową.

Czas Pomiar powinien być dokonywany każdego dnia, o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka i po odbyciu snu nocnego lub przynajmniej trzech godzinach spoczynku. Aby uzyskać prawidłowy wynik do analizy PTC, taka poranna dyscyplina musi być zachowana także w weekendy, nawet jeśli chcemy pospać dłużej.

Urządzenie Najlepiej jest korzystać z tego samego, dokładnego termometru przez cały czas. Na rynku dostępne są urządzenia specjalnie do tego przystosowane, zawierające pewne udogodnienia, np. termometr owulacyjny, a konkretniej termometr dopochwowy.

Zapisując uzyskane wyniki i łącząc kolejne punkty, można stworzyć przydatny wykres krzywej termicznej. Możemy to zrobić samodzielnie lub korzystać z aplikacji, które wykonają to za nas.

Co w sytuacji, gdy pomiar zostanie dokonany o innej porze? Jeśli obudzimy się godzinę później, nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z pomiaru lub wpisać uzyskany wynik bez korekty. Półgodzinne odchylenia nie powinny znacząco wpłynąć na wynik, jednak dłuższe już tak. Jeśli pomiar odbył się później niż zwykle, należy od uzyskanego wyniku odjąć 0,1˚C za każdą opóźnioną godzinę. W przeciwnym przypadku – gdy pomiar dokonano wcześniej, za każdą godzinę należy tę wartość dodać.

Należy odnotowywać wszystkie okoliczności, które mogły mieć wpływ na wysokość PTC.

Czynniki wpływające na rzetelność pomiaru termometrem owulacyjnym

  • Niektóre leki
  • Choroba lub gorączka
  • Przerwane cykle snu
  • Alkohol
  • Podróże po różnych strefach czasowych
  • Zmiana klimatu
  • Zaburzenia ginekologiczne
  • Praca zmianowa
  • Stres
  • Złe samopoczucie
  • Odstępstwa od dotychczasowych przyzwyczajeń
  • Jedzenie późnym wieczorem
  • Duży wysiłek fizyczny

Interpretacja tych zakłóceń będzie zależała od ich indywidualnego wpływu na daną kobietę, ponieważ u jednej któryś z czynników wpłynie na wynik pomiaru, a u innej nie. Ważne jest więc obserwowanie reakcji własnego organizmu i notowanie wszystkich informacji.

Obserwacja pomiarów PTC – jaka temperatura w dni płodne? Pomiar podstawowej temperatury ciała jest używany przez kobiety od wielu lat, pomagając im zoptymalizować czas, w jakim mogą odbyć stosunek bez innych zabezpieczeń, unikając zapłodnienia podczas okresu płodnego. Do dziś wiele osób stosuje tę metodę w procesie planowania rodziny lub jako metodę naturalnej antykoncepcji. W czasie całego cyklu menstruacyjnego w ciele kobiet dochodzi do wielu procesów.

Temperatura ciała w czasie owulacji Jednym z etapów cyklu jest owulacja, która powoduje trwały wzrost PTC o około 0,2- 0,6˚C. Monitorowanie tego symptomu jest więc jednym ze sposobów oszacowania terminu jej występowania. Podstawowa temperatura ciała kobiety wynosi między 36,1˚C a 36,4˚C. Po owulacji wzrasta poziom progesteronu, uwalnianego przez ciałko żółte, który działając na podwzgórze, powoduje zwiększenie PTC. W rezultacie faza lutealna cyklu miesiączkowego wiąże się ze zwiększonym uczuciem ciepła i potu. Ten stan można zaobserwować zwykle dzień po owulacji i utrzymuje się on przez ok. 72 godziny.

Co dzieje się w trakcie fazy przedowulacyjnej? Zwiększony poziom estrogenu w fazie przedowulacyjnej przyczynia się do obniżenia PTC. W sytuacji, gdy zapłodnienie nie występuje, następuje rozpad ciałka żółtego, co powoduje spadek PTC, pokrywając się z rozpoczęciem miesiączki. W przypadku, gdy dojdzie do poczęcia, ciałko żółte nadal funkcjonuje i utrzymuje podwyższoną PTC przez pierwszy trymestr ciąży, a następnie wraca do normy.

W obserwacji i analizie PTC nie jest ważna bezwzględna temperatura kobiety, ale jej zmiana. Ponieważ zmiany te są tak małe, kluczowe jest wykorzystanie czułego, tego samego urządzenia i dokonywanie pomiarów o stałej porze. Wahania w PTC mogą wynikać z czynników zewnętrznych, dlatego najlepiej określić stałą, wczesną poranną godzinę pomiaru, używając tego samego termometru owulacyjnego wewnętrznie.

PTC jako metoda na świadomą płodność kobiety Podstawowa temperatura ciała jest jednym z elementów niektórych metod antykoncepcji opartych na świadomości płodności, zwanych metodami objawowo-termicznymi. Korzystając z zasad łączących stosowanie PTC i śledzenie innych symptomów owulacji, np. śluzu szyjkowego, można oszacować najbardziej płodne dni cyklu, czyli moment, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę.

Jak zajść w ciążę? Płodność kobiety jest najwyższa około dwóch dni przed wzrostem podstawowej temperatury ciała, lecz plemniki mogą żyć nawet do pięciu dni w układzie rozrodczym. Aby doszło do zapłodnienia, stosunek może odbyć się kilka dni przed owulacją. Na przykład, jeśli podczas obserwacji cyklu i pomiarów temperatury na przestrzeni 3 miesięcy zaobserwowany zostanie wzrost temperatury po 13, 14, i 15 dniu (czyli po dniu owulacji), najlepiej odbyć stosunek między 7 a 16 dniem cyklu, a szczególnie między 13 a 15, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

PTC jako naturalna metoda antykoncepcji Stosując PTC jako metodę naturalnej antykoncepcji, należy unikać stosunku od początku menstruacji do około 3 dni po skoku temperatury (lub używać innych metod antykoncepcji w tym czasie, np. prezerwatyw). Te trzy dni są tylko orientacyjne, ponieważ u niektórych kobiet PTC może nie mieć wyraźnego wzrostu do trzech dni po owulacji. U kobiet z nieregularnymi miesiączkami przewidzenie dnia skoku temperatury jest trudniejsze. Ponadto u kobiet z krótkim cyklem (poniżej 24-25 dni) istnieje wysoka szansa na ciążę, jeśli odbywają stosunek bez zabezpieczeń tuż po okresie lub nawet pod jego koniec.

Stosowanie tej metody podczas stosunku bez dodatkowych zabezpieczeń nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową!

Skuteczność metody w zapobieganiu ciąży W kwestii PTC jako naturalnej antykoncepcji, Światowa Organizacja Zdrowia umieściła metody świadomości płodności na trzecim poziomie skuteczności. Na drugim miejscu znalazły się wkładki domaciczne, a za najskuteczniejsze uznano złożone tabletki antykoncepcyjne.

author

Aleksandra Staniszewska

Founder & CEO

author

Radosław Maksym

Founder & CEO